Uprawa Azalii – wady i zalety

W celu upiększenia naszego ogrodu mamy do wyboru wiele różnych rozwiązań, przy czym niektóre z nich będą lepsze a inne gorsze. Wśród tych lepszych zawsze będziemy mieć do czynienia z kwestiami nasadzenia ciekawych, estetycznych roślin, które będą wybitną ozdobą każdego ogrodu. Jednymi z roślin, które w wyjątkowo sposób potrafią poprawić estetykę naszego ogrodu. Jednymi z takich zaś roślin są bez wątpienia Różaneczniki, czyli krzewy wrzosowate z rodziny Rhododendron, których uprawa należy do stosunkowo mało wymagających, wobec czego poradzić z nią powinien sobie nawet początkujący ogrodnik.

Wymagania przy uprawie Różaneczników.

W pierwszej jednak kolejności warto zdać sobie sprawę z tego, jakie wymagania stawiają przed nami Różaneczniki, jeśli chcemy osiągnąć wystarczająco dobre efekty uprawy. Zdecydowanie najważniejszymi aspektami będzie tutaj przygotowanie gleby o kwaśnym odczynie pH (w przedziale 4,5-6), oraz dobór stanowiska, które zagwarantuje Różaneczników doskonałe warunki do przetrwania.

  • Gleba – aby osiągnąć wymagany odczyn pH, powinniśmy w równych proporcjach zmieszać ze sobą glebę ogrodnicza, korę sosnową oraz nie odkwaszany torf. W razie konieczności aby skorygować otrzymany odczyn pH, należy domieszać któregoś ze składników lub zastosować chemiczne korektory.
  • Stanowisko – powinno być zacienione i gwarantować dostęp do wilgoci. Najlepsze jest stanowisko w bezpośrednim sąsiedztwie innych drzewek i krzewów ozdobnych, takich jak chociażby miłorząb japoński, czyli roślin o głębokim systemie korzeniowym, który nie będzie kolidować z płytkim systemem, jakim charakteryzują się wszystkie Różaneczniki

Są to w zasadzie najważniejsze wymagania jakim należy sprostać, aby uprawa roślin z rodziny Rhododendron w naszych przydomowych ogrodach była wystarczająco efektywna. Poza tym nie musimy za bardzo się przejmować jakimikolwiek pracami pielęgnacyjnymi.

W toku uprawy Azalii.

Aby jednak uprawa Azalii była jak najbardziej efektywna, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Najważniejsze będzie tutaj regularne nawadnianie, gdyż Azalie to rośliny nie lubiące suchego terenu. Potrzebują one regularnych dostaw wody, toteż szczególnie istotne będzie nawadnianie w okresie braku naturalnych opadów atmosferycznych. Tak samo istotne będzie tutaj obfite nawodnienie Azalii przed pierwszymi przymrozkami, co pozwoli naszym roślinom doskonale przygotować się do przetrwania zimy w naszych warunkach. Oczywiście w tym celu należy w pierwszej kolejności dobrać odpowiednie odmiany odporne na mrozy, gdyż nie wszystkie takie są. Niektóre z nich nadają się tylko do uprawy doniczkowej, aby można było je na zimę schować do pomieszczeń gospodarczych, w których z cała pewnością temperatura nie będzie spadać aż tak wyraźnie poniżej zera jak na zewnątrz. Pozostałe odmiany bez trudu będą w stanie przetrwać nawet najsroższe zimy w naszym regionie klimatycznym, aczkolwiek, jak już wspomnieliśmy powinniśmy je solidnie nawodnić aby mogły się do tego czasu przygotować.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download