Rynek rządzi się swoimi prawami

Nie od dziś wiadomo, że rynek i poszczególne, należące do niego branże, rządzą się swoimi własnymi prawami. Jest to takie małe, a może nie aż takie małe, marketingowe państwo wewnątrz państwa. I choć oczywiście obowiązują tam wszystkie normy społeczne i prawne, to jednak prawo marketingu jest dosyć unikalne i charakterystyczne, a przede wszystkim (i to na pewno przyzna każdy przedsiębiorca) jest ono nieubłagane. Po czym wnosi się taką odważną tezę? Każdy przedsiębiorca przyzna, że pomimo tego, iż aktualnie pozycja jego firmy na rynku jest dosyć stabilna i ugruntowana, to jednak na samym początku bardzo ciężko mu było przebić się przez niemałą konkurencję panującą w danej branży. Jest dziś podwójnie trudno, bo nie dość, że konkurencja jest dużo, a wręcz ogromna, to jeszcze jest ona taka w każdej branży na rynku, bez żadnych wyjątków. Jak więc zatem można na rynku dziś przebić się oferując konsumentom mniej więcej podobne dobra, jakie już są na nim dostępne? Trzeba mieć na swój biznes naprawdę oryginalny pomysł i trzeba umieć go sprzedać. A jeśli rynek jest takim gąszczem, jeśli jest on taki skomplikowany, to jak można w ogóle badać sytuację na nim panującą? Czy jest to w ogóle możliwe? Bo o tym, że jest to konieczne, chyba nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać.

Badanie rynku

Rynek i panującą na nim sytuację badać można na kilka różnych sposobów, jednak nic dziwnego, że nieustannie poszukuje się tych najprostszych, tych, które są najbardziej miarodajne i dzięki którym w jak najszybszym zassie można się jak najwięcej dowiedzieć. Takimi badaniami są na przykład badania cati. Są to niezbyt lubiane badania telefoniczne, od których konsumenci zazwyczaj uciekają, jak tylko mogą, ale jednak które są dziś bardzo często wykorzystywane, a już na pewno częściej, na przykład o wiele bardziej profesjonalne ewaluacje POKL. Zorganizowanie badań ewaluacyjnych jest jednak o wiele bardziej czasochłonne, wymaga więcej profesjonalizmu i zaangażowania, a w dodatku jest bardziej kosztowne. Badania cati, wręcz przeciwnie ? są tańsze i o wiele łatwiej jest je zorganizować.

Co jest potrzebne?

Do zorganizowania badań telefonicznych właściwie potrzebna jest tylko lista numerów telefonów do konsumentów wybranych do badania na podstawie określonych kryteriów (które najczęściej ściśle związane są z tym, co chce się badać i w jakiej branży). Jednak niestety nie są to skuteczne badania rynku, a powodem jest właśnie brak zainteresowania ze strony konsumentów. Ludzie odbierając telefon i słysząc po drugiej stronie słuchawki osobę, która chce im zadać tylko kilka pytań od razu są zniechęceni i albo grzecznie albo też niezbyt miło odmawiają wzięcia udziału w badaniach. I choć takich konsumentów jest zdecydowanie więcej aniżeli takich, którzy zgadzają się na badanie, to jednak wciąż badania te królują i są przeprowadzane zdecydowanie najczęściej, bo jednak łatwość ich przeprowadzenia prawdopodobnie jest tutaj właśnie tym najmocniejszym argumentem.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download