Profesionalny kurs rysowania

Po pierwsze musimy uwierzyć w siebie, i w to że rysowanie na prawdę nie jest wcale takie trudne jakby się to mogło wydawać. Już od najmłodszych lat uczymy się chodzić, biegać, śpiewać… uczymy się również rysować. Przecież chyba każdy z nas w dzieciństwie wypełniał różne malowanki i lubił sobie czasem coś narysować. Te umiejętności, które zdobyliśmy jako dziecko, są w nas do końca życia. Musimy tylko dużo ćwiczyć i nie wolno nam się poddawać. Uwierz że potrafisz pięknie rysować a na pewno tak się stanie.

Ten poradnik zapozna Cię z podstawowymi technikami rysowania, jak również z bardziej zaawansowanymi, ale o tym później. Po pierwsze musisz wziąć kartkę papieru, ołówek bądź pędzel i farby… i uwierzyć, powiedzieć sobie ?Potrafię to zrobić?. Rysowanie to nic innego jak przelewanie tego co nas otacza na papier, lecz by rysunek przyciągnął uwagę obserwatora, i by był on ciekawy nie wystarczy kreślenie przypadkowych linii, lecz każdy rysunek musi zawierać część nas… Musimy poprzez rysunek wyrażać swoje uczucia, emocje… Spróbuj poprzez rysunek powiedzieć to co czujesz, co myślisz a zobaczysz, że po pewnym czasie zaczniesz robić na prawdę bardzo dobre prace…

Motto przewodnie tego poradnika to: ?Wierzę w siebie, wierzę że potrafię rysować…?  Uwierz w siebie… i pokaż innym co potrafisz…

Postać ludzka i AKT

Informacje ogólne

Podczas rysowania człowieka, najważniejszą sprawą są wymiary. Musimy bardzo dokładnie obserwować naszą osobę, którą rysujemy, musimy zachować wszystkie proporcje. Bardzo ważne jest też abyśmy nie zaczynali rysunku od jakiegoś szczegółu. Zaczynając szkicować człowieka zróbmy szkic z najprostszych kresek, niech noga będzie jedną kreską, ręka drugą… Gdy juz uchwyciliśmy mniej więcej pozycję, w jakiej znajduje się nasza ?ofiara? zajmijmy się teraz dokładniejszym szkicem. Lecz tez pamiętajmy żeby nie wdawać się od razu w skomplikowane szczegóły.

Rysując światłocienie na człowieku, musimy pamiętać by nigdy nie rysować wszystkiego równymi kreskami, biegnącymi na całym rysunku w tym samym kierunku. Musisz kreślić kreski w różnych kierunkach, i zachowując przy tym delikatność kreski, musisz uważnie przypatrzeć się wszelkim wgłębieniom czy wybrzuszeniom na ciele człowieka i pokazać to w swoim rysunku.

Postac-ludzka-AKT

Musisz pamiętać cały czas o proporcjach. Przypatrz się uważnie tym dwóm rysunkom gdzie są pokazane proporcje występujące w ciele człowieka.

Postac-ludzka-AKT-2


Szkicowanie człowieka i AKTu

Na początek zajmijmy się naszkicowaniem człowieka w różnych pozycjach. Weź teraz ołówek i kartkę papieru i spróbuj narysować sam poniższe obrazki, a następnie weź np. kilka zdjęć i spróbuj zrobić takie same szkice ludzi będących na zdjęciach. Początkowo będzie Ci to sprawiać wiele trudności, lecz zobaczysz że po kilku ćwiczeniach nabierzesz wprawy w szkicowaniu człowieka.

Szkicowanie-człowieka -AKTu

Dodawanie światłocieni

Teraz, gdy już umiesz szkicować postać ludzką, nauczymy się dodawać światło i cienie. Musisz zapamiętać, żeby nie zamazywać nigdy całej postaci ołówkiem, lecz by tylko zaznaczać cienie. Przyjrzyj się rysunkom poniżej a na pewno zrozumiesz na czym polega kładzenie światła i cienia na szkic postaci ludzkiej. Musisz wnikliwie obserwować osobę, którą rysujesz i bardzo dokładnie wychwycić miejsca gdzie pada cień i gdzie światło.

Dodawanie światłocieni

Dodawanie światłocieni

Wnikliwa obserwacja światła ma szczególne znaczenie podczas rysowania postaci ludzkiej w ruchu, lub w jakiś nienaturalnych pozach. Wtedy musimy jeszcze dokładniej skupić się na miejscach padania cienia, na wgłębieniach ciała.

Dodawanie światłocieni

Czasem światło może padać bezpośrednio na człowieka, powodując że znajduje się on w smudze światła, należy wtedy pamiętać o tym, by nie używać zbyt mocnych i dosadnych konturów.

Dodawanie światłocieni

Dodawanie światłocieni


Podsumowanie

Sądzę, że po wykonaniu ćwiczeń zawartych w moim kursie z pewnością poradzisz sobie bez problemu na egzaminie czy w życiu codziennym, ze szkicowaniem otaczającego nas świata. Musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:

 1. nigdy nie zaczynaj szkicu od szczegółów, zawsze na początku zrób tylko ogólny zarys tego co będziesz dalej rysował.
 2. po zrobieniu wstępnego szkicu odejdź na 2-3 metry od deski czy sztalugi i zobacz czy nie popełniłeś jakiś błędów proporcji czy odległości.
 3. zawsze pamiętaj by oddać subtelność i rodzaj materii z jakiej jest rysowany przedmiot.
 4. i co najważniejsze… NIGDY się nie ograniczaj, rób rysunki, które zaciekawią widza, pobudzą go do refleksji, nie bój się zrobić mocnej, zdecydowanej kreski bądź też wyraźnego kontrastu bieli z czernią zaznaczając światłocienie.

Jeśli będziesz przestrzegał tych czterech zasad to na pewno zawsze poradzisz sobie z naszkicowaniem tego, co cię otacza.

Spis treści

Profesionalny kurs rysowania

Wstęp
Pierwsze kroki
Przyrządy rysownika
Kreślenie podstawowych linii
Kreślenie podstawowych figur geometrycznych
Graniastosłupy
Walce
Elipsy
Podstawy szkicowania prostych przedmiotów
Grupy przedmiotów
Źródło światła
Trochę o perspektywie
Rysowanie roślin
Rysowanie zwierząt
Przyroda na naszych rysunkach
Rysowanie przedmiotów szklanych
Metal i aluminium
Wariacje z papierem
Kamień
Drewno
Tkaniny i inne materie

Wskazówki dla kandydatów na ASP i architekturę lecz również dla pozostałych

rysowników
Postać ludzka i AKT
Informacje ogólne
Szkicowanie człowieka i AKTu
Dodawanie światłocieni
Rysowanie poszczególnych części ciała
Szkicowanie dłoni
Ręce i nogi
Usta
Oko
Ucho
Nos
Głowa i twarz
Włosy

Źródła do pobrania pliku PDF Profesionalny kurs rysowania

w razie gdyby plik nie był już dostępny proszę pisać a zuploaduje go na inny serwer

12 komentarzy to “Profesionalny kurs rysowania”

 1. Chooper napisał(a):

  Witam !

  Przewspaniały materiał szkoleniowy dla takich jak ja. Lubię (i umiem ; ) ) rysować, ale tylko pejzaże. Od „zawsze” mam problem z rysowaniem postaci. Nie umiem utrzymać proporcji, nie umiem oddać podobieństwa rysów twarzy, nie umiem ……………….. wiele nie umiem. Dzięki temu programowi udało mi się narysować postać człowieka, może nie idealnie, ale ze wszystkich ten był najbardziej udany. Dziękuję bardzo !

  Próbowałem pobrać program, ale jest chyba nieaktualny, nie ładuje się po kliknięciu >>Pobierz<<. Gdyby można było go pobrać byłbym bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam
  Chooper

 2. admin napisał(a):

  Na strone są jakieś prace techniczne więc nie można pobrać, pewnie wkrótce będzie OK, ale jak coś dodałem na inne serwery z któych można już teraz pobrać ;)

 3. Łukasz napisał(a):

  Witam
  proszę o ponowne wrzucenie plików na serwer, gdyż utraciły swoją ważność , a ten na odsiebie w ogóle się nie chce uruchomic (serwer padł?)
  pozdrawiam

 4. artiebooks napisał(a):

  PDF został wgrany na serwer, kilka źródeł

 5. Albina napisał(a):

  Fajna stronka, warto z niej skorzystać!:*

 6. Poliwęglan Lity napisał(a):

  Ale super… zawsze chciałem umieć rysować.

 7. Justyna napisał(a):

  Bardzo przydatne:)

 8. Kuba_felek napisał(a):

  to z książki ,, 12 lekcji ” mam ją i jest suuuper skorzystajcie :D 

 9. Ptreb napisał(a):

  Witam, chciałam pobrać plik Profesjonalny kurs rysowania, niestety plik nie jest już dostępny.

 10. Lo napisał(a):

  brak pliku

 11. Juki napisał(a):

  link nie działa,
  404 Page Not Found

 12. artiebooks napisał(a):

  Plik został powtórnie wgrany :)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download