Pistolety lakiernicze Optima.

Jednym z bardziej istotnych elementów wyposażenia każdego warsztatu lakierniczego są odpowiednie jakościowo pistolety lakiernicze. Tym bardziej, iż w zależności od potrzeb i prywatnych upodobań można wybrać jeden z kilku dostępnych rodzajów. Oczywiście każdy z dostępnych typów pistoletów lakierniczych charakteryzuje się także zupełnie innymi parametrami technicznymi, i wydajnością z jednego litra farby. Generalnie rzecz ujmując, warto tutaj poznać wszystkie typy pistoletów lakierniczych, aby wiedzieć, jakie są wady, a jakie też zalety ich stosowania. Sprawdźmy wobec tego, które z dostępnych typów pistoletów są na chwilę obecną zdecydowanie najlepsze i dlaczego.

Typy pistoletów lakierniczych.

Jak już wspomnieliśmy, pistolety Optima dla lakiernictwa, dzielą się na kilka typów. W zasadzie możemy tutaj wyróżnić przede wszystkim cztery podstawowe rodzaje wynikające z różnego zapotrzebowania na powietrze i wydajności, poniżej znaleźć można krótki opis każdego z wspomnianych rodzajów.

  • Pistolety HPHigh Pressure – pistolety wysokociśnieniowe. Do prawidłowej pracy wymagane będzie wysokie ciśnienie robocze, przy stosunkowo niedużym zapotrzebowaniu na powietrze. Niestety nie są one oszczędne, przez wzgląd na bardzo duże rozpylanie materiału. Jest to jednocześnie zdecydowanie najstarsza technologia produkcji aerografów.
  • Pistolety HVLP ? High Volume Low Pressure ? tutaj będziemy mieć do czynienia z niższym, dochodzącym do 2,5 bara ciśnieniem roboczym (w pistoletach HP ta wartość wynosiła nawet 4 bary). Pobór powietrza z kolei jest nieco większy niż w pistoletach HP. Są oszczędniejsze w eksploatacji, aczkolwiek wymagany będzie tutaj bardziej wydajny, mocniejszy kompresor.
  • Pistolety LVLP ? Low Volume, Low Pressure ? to pistolety o niskim ciśnieniu roboczym oraz niskim zapotrzebowaniu powietrza. Jest to połączenie najważniejszych zalet pistoletów HP oraz HVLP. Ciśnienie o poziomie maksymalnym 1,5 bara, wraz z niskim zużyciem sprężonego powietrza, przekłada się na wyjątkowo mały poziom strat materiałowych. Są to zdecydowanie najlepsze i najnowocześniejsze pistolety lakiernicze dostępne obecnie na rynku.
  • Pistolety LVMPLow Volume Middle Pressure (czasem określane skrótem RP) ? to pistolety niskociśnieniowe, ze średnim zużyciem powietrza. Ciśnienie jest tutaj porównywalne do pistoletów HVLP, przy czym obniżeniu uległo zapotrzebowanie na ilość sprężonego powietrza.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż pistolety malarskie i lakiernicze mają kilka różnych typów podstawowych, bowiem podział można przeprowadzić ze względu na różne aspekty, jak na przykład na zastosowanie, na sposób rozpylania farby, itp. Możemy na ten przykład znaleźć pistolety, które powietrze pobierają z kompresora, ale są też urządzenia, która posiadają wewnętrzny mechanizm rozpylający. Generalnie rzecz biorąc, obecnie mamy dość szerokie możliwości wyboru pistoletów malarskich, bowiem w zdecydowanej większości są to już bardzo nowoczesne urządzenia spełniające wymagania każdego profesjonalnego lakiernika.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download