Korsyka. Szlak GR20. Trekking.

Wśród wielu opcji wyjazdowych na trekking górski, jedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających będzie wyjazd na Korsykę na szlak GR20, który jest jednym z najdłuższych i zarazem najbardziej wymagających szlaków górskich, jakie przyjdzie nam pokonać. Trzeba tutaj przyznać jednocześnie iż jest to jeden z tych szlaków, których pokonanie daje największą ilość satysfakcji, wynikającej przede wszystkim z poziomu trudności oraz wymagań odnośnie uczestnika trekkingu szlakiem GR20. Zobaczmy wobec tego jak będzie wyglądać przejście szlaku GR20, i jak należy się do niego przygotować.

Przygotowanie do trekkingu szlakiem GR20.

Przede wszystkim musimy zarezerwować sobie najmniej 3 tygodnie czasu wolnego. Samo przejście liczącego sobie 180km szlaku, przy założeniu codziennego marszu na poziomie 7 godzin, będzie zajmować nam około 15 dni. Musimy także odpowiednio przygotować sobie ekwipunek, w którym najważniejszy będzie namiot, śpiwór i karimata. Trzeba tutaj pamiętać, iż schroniska na szlaku oferują co prawda miejsca noclegowe, niemniej jednak jest ich bardzo ograniczona ilość i znalezienie wolnego łóżka w schronisku raczej graniczy z cudem. Dlatego też, lepiej z góry przygotować się na nocleg w namiocie rozbitym na terenie schroniska. Trzeba także zaopatrzyć się w solidne buty górskie, aby nasze nogi nie odczuły przemarszu w zbyt negatywny sposób. Mamy się zmęczyć, a nie nabawić odcisków. Dodatkowo trzeba także dość kompleksowo przemyśleć kwestie związane wyżywieniem oraz wodą. Na całej trasie będziemy mogli zaopatrywać się tylko w schroniskach, toteż warto jeszcze wcześniej zaopatrzyć się w suchy prowiant. Punkty poboru wody na trasie także są nieco ograniczone wobec czego trzeba liczyć się koniecznością jej noszenia ze sobą w stosunkowo sporych ilościach.

Przebieg trasy.

W podstawowym wydaniu trekking na Korsyce szlakiem GR20 będzie przebiegać w kierunku z północy na południe, który co prawda jest nieco trudniejszy pod względem stromości podejść, niemniej jednak w tym przypadku podejścia będą bardziej zacienione. Trasę zaczniemy na północy w mieście Calenzana, do którego można dotrzeć autobusem.

Całkowita trasa przemarszu z wyszczególnionymi miejscowościami prezentuje się następująco.

  • Część północna: Calenzana – Ortu di Piobbu lub Bonifatu (szlak alternatywny) – Carozzu – Asco Stagnu – Tighjettu – Ciottulu di I Mori – Castel de Vergio – Manganu – Petra Piana – L\’Onda – Vizzavona.
  • Część południowa: Vizzavona – E Capannelle – Prati – Usciulu – Matalza – Asinao – Paliri ? Conca

Generalnie rzecz więc ujmując, trzeba tutaj powiedzieć sobie, iż bez solidnego przygotowania oraz odpowiedniego wyposażenia nie ma co się nawet zabierać za pokonanie tak trudnego i długiego szlaku. Lepiej nieco dłużej planować wyjazd i odpowiednio się przygotować, iż w połowie drogi zrezygnować i zawrócić, gdyż będzie to dla każdego z nas zwykła i bardzo sromotna porażka.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download