Astma, jej przyczyny i leczenie.

Astma oskrzelowa to coraz bardziej dokuczająca ludzkości choroba. Liczba chorych stale rośnie, a przyczyny występowania są dość liczne, co jednak wcale nie znaczy, iż nie jest możliwe skuteczne zabezpieczenie się przed wywołaniem tego schorzenia. Przede wszystkim jednak trzeba zdać sobie sprawę, iż przy odpowiednim podejściu do leczenia, możliwe jest całkiem normalne funkcjonowanie nawet w trudniejszych przypadkach astmy, aczkolwiek niektóre z jej postaci są bardzo niebezpieczne i zbierają swoje śmiertelne żniwo. Zobaczmy zatem jak przystosować się do codziennego życia w towarzystwie naszego niechcianego towarzysza, czyli astmy oskrzelowej.

Nieco więcej o samej chorobie.

Potocznie zwana jest także dychawicą, a najważniejsze z jej objawów, to przede wszystkim: świszczący oddech, kaszel, napady duszności. Prowadzi ona do wyraźnego ograniczenia wydolności górnych dróg oddechowych, co jest efektem niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzącego się w nich śluzu. Należy zdać sobie także sprawę z tego, iż jest to choroba nieuleczalna, a co za tym idzie, w przypadku jej pojawienia się, należy nastawić się na spędzenie reszty życia w odpowiedni sposób, który pozwoli na normalne funkcjonowanie.

Co sprzyja pojawianiu się astmy?

Generalnie można powiedzieć, iż astma najczęściej występuje w krajach wysoko uprzemysłowionych. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na pojawianie się choroby są wszelkiego rodzaju alergie, a te jak wiemy występują u wielu osób. Możemy tutaj więc powiedzieć, iż czynniki wywołujące alergie będą bardzo zbliżone do tych wywołujących astmę, a będą to po kolei:

  • Palenie tytoniu
  • Przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych
  • Narażenie na stały kontakt z alergenami.
  • Bierne palenie tytoniu.

Możemy więc powiedzieć, iż unikanie kontaktu z powyższymi czynnikami będzie znacznie ograniczać ryzyko pojawienia się astmy, wobec czego warto mieć na to względzie.

Atak astmy. Jak sobie radzić?

Niemniej jednak, skoro już będziemy mieli tą wątpliwą przyjemność poznać na własnej skórze, a raczej własnych oskrzelach jak brutalnym oponentem jest astma, warto wiedzieć, jak sobie radzić w przypadkach jej ataków.

Niestety, musimy przyznać, iż w czasie silnych ataków niezbędna będzie natychmiastowa pomoc, mimo regularnego przyjmowania leków i starannej kontroli. Napady duszności mogą niestety wystąpić praktycznie zawsze. W takich przypadkach niezbędne jest natychmiastowe podanie leku, co niestety bardzo często jest utrudnione poprzez silny atak skurczowy. Trzeba będzie więc mieć przy sobie odpowiednie leki, czyli z reguły preparaty salbutamolu czy też fenoterolu (w zależności od zaleceń lekarza w danym przypadku), i liczyć na to, że ktoś z osób przechodzących zorientuje się co się dzieje i pomoże zażyć lek.

Niestety ale tak to w większości przypadków wygląda, iż chorzy na astmę są zdani na łaskę osób zdrowych w najbliższym otoczeniu, a co za tym idzie, każdy normalny człowiek, powinien tutaj wiedzieć jak się zachować, aby w przypadku nagłego ataku któregoś z przechodniów, móc udzielić mu pomocy, gdyż może to uratować czyjeś życie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download